Wyszukiwarka

Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIEPoleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


kurs pilota-rezydenta

Czy istnieje coś takiego jak kurs "pilota/rezydenta"?

W sensie praktycznym, nie ma czegoś takiego jak kurs "pilota i rezydenta”! Niektóre firmy aby podnieść reklamową atrakcyjność swoich szkoleń dla pilotów, po prostu dopisują, że jest to również kurs dla rezydentów. To nic innego, jak zwykły "chwyt marketingowy".

Program szkolenia dla kandydatów na pilota wycieczek regulowany jest polskim prawem, tzn., że wszystkie firmy muszą realizować ten sam materiał; jest to kontrolowane przez urzędy marszałkowskie. (Do tej pory było to 120 godzin zajęciowych, od 2011 r.  jest 150 ). W ramach tych godzin nie można dokonywać zmian! Co ważne, w programie tym NIE MA NIC o specyfice pracy rezydenta!

Kurs pilota ma przygotować do zdania egzaminu państwowego (w urzędzie marszałkowskim). Dlatego dużo tam teorii, historii turystyki, systemów zarządzania turystyką i stylów architektonicznych - ale tylko europejskich, a rezydent często pracuje poza Europą, np. w Egipcie czy Tunezji). Trzeba wkuć na pamięć np. podziały branży turystycznej (jako segmentu gospodarki) albo wiedzieć jaki minister nadzoruje obecnie biura podróży. Trzeba wiedzieć kiedy powstała Unia Europejska i ile państw dziś liczy. Egzamin na pilota zdaje się w konkretnym województwie. Na tym egzaminie dużo jest pytań o zabytki, szlaki turystyczne i inne atrakcje tego województwa! Sporo pytań o Polskę i kraje ościenne, pojedyncze dotyczące największych turystycznych atrakcji Europy.  I naprawdę nie ma tam nic o specyfice pracy w Maroku, Egipcie, Turcji czy Tunezji. Nic o tym, jak odbiera się turystów z lotniska, nic na temat zagubionego bagażu, pijanego turysty wysiadającego z samolotu. Nic o sprzedaży i organizowaniu wycieczek fakultatywnych! Nic o dyżurach hotelowych!
To można zobaczyć program szkolenia dla kandydatów na pilota >>>

Na kursie pilota sporo jest wiedzy, którą trzeba opanować po to, żeby zdać egzamin, (a później można o niej zapomnieć). Tak po prostu jest. Wynika to chyba z immanentnej cechy egzaminów, szczególnie tych, których zakres programowy tworzą urzędnicy. Nie ma co narzekać, trzeba się nauczyć i już.
 
Inna sprawa, czy po tak, mocno teoretycznie, rozumianym kursie pilota są duże szanse na pracę. Myślę, że tu jest przyczyna dla której, świerzo upieczonym absolwentom, tak trudno jest zaistnieć na rynku pracy. Pracodawcy, po prostu mają świadość tego, w jaki sposób kurs pilota przygotowuje do pracy. Dlatego wolą osoby z doświadczeniem.
 
Wyjątkiem są sytuacje, w których organizatorzy szkoleń dla pilotów dodają coś  do kursu. Program narzucony prawem obejmuje 150 godzin. Ale nikt nie zabrania rozszerzyć zajęć Dodać w nim ćwiczenia wykraczające poza wymogi ustawy, ale za to zbliżające absolwentów do realiów pracy w zawodzie.

Dlatego też, rada dla osób szukających dobrych szkoleń, może być tylko jedna. Przeanalizujcie wszystko dokładnie. Nie dajcie się skusić na proste hasło typu "kurs pilota-ezydenta". Być może, ktoś do 150 obowiązkowych godzin kursu pilota dodaje jeszcze 30 czy 40 godzin z zakresu pracy rezydenta. Jeśli ponadto te dodatkowe zajęcia są dobrze pomyślane i prowadzi je dobry specjalista (koniecznie praktyk!) wtedy coś takiego może mieć sens. I tylko wtedy!
 
A jeśli tylko kurs pilota?
 
Kiedy ktoś, tylko po kursie pilota, zostaje rezydentem, to trafia na trudny orzech do zgryzienia.  Nie zazdroszczę takiej osobie. Widziałem takich rezydentów. lość błędów jakie popełniają nieprzygotowane osoby jest horrendalna. Tracą w ten sposób pieniądze (mniej zarabiają!) tracą chęć do pracy, frustrują się. Są złymi pracownikami. Narzekają na nich turyści.
 
Istnieje konieczność specjalistycznych szkoleń dla rezydentów. Jest to w interesie pracowników i pracodawców. Biura podróży chętnie zatrudniają osoby, które odbyły dobry kurs rezydentów! Co to znaczy "dobry"? To taki, na którym w sposób praktyczny poznaje się wszystkie zawodowe czynności rezydenta.
 
Ewentualne uwagi, pytania i komentarze dotyczące tego tekstu prosze kierować na adres: kmatys@edusfera.pl
 
Pozdrawiam,
Krzysztof Matys
 
KURS REZYDENTÓW biur podróży.
Na naszym szkoleniu nie ma teorii! Czysta praktyka. To prosta tajemnica sukcesu. Przygotowuje do pracy w takich krajach jak Bułgaria, Turcja, Egipt, Tunezja, Grecja, Hiszpania...>>>

Polecamy artykuł:
"Kruczek na pilotów". Jest to analiza znaczenia oraz błędów znajdujących się w Kompendium pilota wycieczk. Praca zbiorowa pod redakcją Z. Kruczka.