Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Nowy zawód – REZYDENT biur podróży
2007-02-28 16:53:36
Marzysz o podróżach, ciepłych krajach i dobrej zabawie. Jeśli tak, dowiedz się jak połączyć te przyjemności z dobrze płatną pracą. Wszystko o pracy rezydenta i o tym jak nim zostać.
 

Opis zawodu

Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści dłużej niż jeden turnus. Rezydentem nie jest zatem pilot wycieczek, który jedzie z grupą i z nią wraca, choć praca rezydenta i pilota bywa czasami podobna. Najczęściej rezydent spędza w danym kraju kilka miesięcy, głównie są to wakacje czyli okres najwyższego sezonu w biurach podróży. Ale są też kierunki gdzie rezydenci pracują cały rok, tak jest np. w Egipcie.
 

Obowiązki

Do obowiązków rezydenta należy opieka nad turystami. Odbiera turystów z lotniska, kwateruje w hotelu, udziela informacji na temat pobytu, często też sprzedaje i prowadzi wycieczki fakultatywne. Dba o to aby ludzie na wakacjach czuli się jak najlepiej. Od jego pracy zależy często to, czy turyści uznają swój pobyt za udany. Rozwiązuje sytuacje problemowe, np. wtedy gdy klient nie jest zadowolony z hotelu lub pokoju i żąda zamiany. W czasie pobytu za granicą, w sytuacjach awaryjnych, to właśnie do rezydenta turysta zwraca się po pierwszą pomoc. Rezydent pomaga załatwić pomoc lekarską lub zlikwidować szkody gdy zaginie bagaż. On odwozi klientów na lotnisko i żegna ich w imieniu biura podróży.

 
Kim są rezydenci?

To najczęściej ludzi młodzi między 20 a 40 rokiem życia, uśmiechnięci i lubiący zabawę. Choć zbyt młody wiek niekoniecznie jest tu zaletą – turyści chcą mieć zaufanie do swojego opiekuna. Najlepiej jeśli lubią kontakt z ludźmi, są towarzyscy i łatwo nawiązują kontakty. Poza pogodnym usposobieniem powinni też być odporni na stres i gotowi do pracy w bardzo nienormowanym czasie pracy. Bywa, że można spać cały dzień, a następnie pracować bez przerwy 20 godzin. Z całą pewnością nie jest to praca od 8 do 16. W zawodzie tym nie można liczyć na nudę, zawsze coś się dzieje. Ogromną zaletą tej pracy jest możliwość poznania wielu ciekawych ludzi. Są rezydenci, którzy trzymają się jednego kraju pracując tam całymi latami i tacy, którzy zmieniają kraje zwiedzając w ten sposób świat.
 

Szanse na pracę

Rynek pracy dla rezydentów jest bardzo łaskawy. Więcej jest ofert pracy niż wykwalifikowanych osób, które mogą ją porządnie wykonywać. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że zawodu tego nie da się zdobyć na żadnej uczelni, nie ma takiego kierunku studiów, a pierwsze specjalistyczne kursy dopiero się pojawiły. Po drugiego, ogromne zapotrzebowanie na rezydentów wiąże się z corocznym, intensywnym wzrostem ruchu turystycznego. Po prostu coraz więcej Polaków jeździ wypoczywać za granicę (głównie do „ciepłych krajów”).
 

Zarobki

Zależą głównie od klasy rezydenta, ale średnio można przyjąć, że wynoszą powyżej tysiąca dolarów miesięcznie „na rękę”, bywa że stawka wynosi 100$ dziennie. Zazwyczaj rezydenci maja zapewnione zakwaterowanie i często również wyżywienie, zatem to co zarobią, nieraz w całości, można odłożyć.
 

Języki obce

W pracy rezydenta ważną role odgrywać powinna znajomość języków obcych. Oczywiście im większa, tym lepiej. W praktyce wygląda to tak, że podstawowym językiem dla większości krajów jest język angielski. Najczęściej zresztą jest to jedyny język jaki zna rezydent i często wcale nie w rewelacyjnym stopniu. A podstaw języka danego kraju rezydenci uczą się, najczęściej już na miejscu, w trakcie pracy. Jest to kolejna z zalet tego zawodu. Przy okazji pracy, zwiedzania świata i dobrej zabawy można jeszcze nauczyć się kilku języków.
 

Dla kogo jest ta praca?

Z całą pewnością dla osób towarzyskich i odważnych, lubiących wyzwania i podróże. Potrafiących radzić sobie w sytuacjach stresowych. Dodatkowym atutem będzie wiedza z historii czy geografii, ale też umiejętność prezentacji wiedzy i wystąpień publicznych. Jeśli więc potrafisz mówić w interesujący sposób, lubisz kontakt z ludźmi i marzysz o podróżach, to może to być zajęcie właśnie dla ciebie.


 Kurs rezydentów biur podróży

Opinie uczestników poprzednich szkoleń
Zobacz co o kursie sądzą nasi absolwenci.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy rezydenta, napisz do nas. Na pytania odpowie zawodowy rezydent. E-mail: redakcja@edusfera.pl


Napisał: Krzysztof Matys
©Edusfera.pl