Wyszukiwarka

Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIEPoleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


Matura 2008 podsumowanie
Minęło już kilka lat od wprowadzenia tzw. nowej matury, a mimo to nie przestaje ona budzić kontrowersji. Co roku pojawiają się dyskusje nie tylko nad nie najlepszymi wynikami, ale też nad sposobem oceniania. Oto kilka cytatów na temat matury 2008.

ABSURDALNY SYSTEM OCENIANIA

"Tegoroczne wyniki egzaminów maturalnych potwierdziły nasze najgorsze przewidywania. Absurdalny system oceniania, tzw. klucz, zaszkodził też najzdolniejszym, piątkowym do tej pory uczniom."

Prof. Jacek Hołówka: "Klucz czyli narzucony z góry sposób odpowiedzi, powoduje że nie można ocenić tzw. inteligentnych błędów, które świadczą o pomysłowości ucznia, lotności myślenia. Sugerowanie, że w interpretacji utworu literackiego można dać jedną poprawną odpowiedź,jest dziecinadą"

"W tym roku gorzej poszły też egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i z biologii.
Jak twierdzi szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Magdalena Magdziarz, stało się tak tylko dlatego, że egzaminatorzy chcieli zmusić uczniów do precyzyjnych odpowiedzi. Ofiarą tych "eksperymentów" padli ci, którzy planują studia prawnicze czy medyczne. Przegrali w konkurencji z kolegami, którzy zdawali łatwiejszy egzamin w zeszłym roku."

Dziennik, 01.07.2008.


ZBYT SKOMPLIKOWANE ZASADY

Minister edukacji Katarzyna Hall: "Zasady matur są zbyt skomplikowane, trzeba je uprościć. Sama tym jestem zainteresowana jako matka przyszłorocznego maturzysty. MEN planuje od 2010 r. zniesienie zasady, że trzeba zdać wszystkie przedmioty. Żeby dostać świadectwo dojrzałości, wystarczy zaliczyć polski, język obcy i matematykę (już od przyszłego roku obowiązkowa). Pozostałych przedmiotów, już tylko na jednym poziomie, nie będzie można oblać - wynik, jakikolwiek będzie, będzie się jedynie liczył do rekrutacji na uczelnie."

Gazeta Wyborcza, 01.07.2008.


ZASKAKUJĄCO SŁABY WOS

"Najgorzej matura poszła tym, którzy zdecydowali się zdawać pisemny egzamin dojrzałości z biologii. Nawet na poziomie podstawowym oblało 15,6 proc. podlaskich maturzystów zdających ten przedmiot.

- Zaskakująco słabe są też wyniki matury z wiedzy o społeczeństwie - mówi Agnieszka Muzyk z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Nie dość, że WOS-u nie zdało prawie 15 proc. maturzystów, to nawet ci co zdali, osiągnęli bardzo niskie wyniki, bo na poziomie podstawowym zdobyli tylko niewiele ponad 40 proc. punktów, a na poziomie rozszerzonym zrobili zaledwie połowę zadań."

Gazeta Współczesna, 30.06.2008

Zobacz też: Wyniki matury 2008 w Białymstoku i województwie podlaskim