Wyszukiwarka





Sonda
Czy korzystasz/korzystałeś z korepetycji?
TAK
NIE



Poleć nas
E-mail docelowy:

Twój e-mail:

Twój podpis:


rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna – naturalna a zarazem profesjonalna

W prasie pojawiło się ogłoszenie. Napisałeś CV, list motywacyjny. Wysłałeś aplikację do pracodawcy. I udało się – zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną! To już duży sukces. Teraz będziesz miał okazję przedstawić swoją kandydaturę osobiście. Jak pokonać stres? Jak wypaść na rozmowie naturalnie a zarazem profesjonalnie? Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie się do takiej rozmowy!

1) Zatrzymajmy się na chwile przy samym telefonie.
Upewnij się, że wiesz, z kim rozmawiasz! W związku z tym, że prawdopodobnie wysłałeś ostatnio wiele podań masz prawo nie pamiętać dokładnie jaka firma kogo szuka, czego dotyczy rekrutacja. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku rekrutacji prowadzonej przez firmę pośredniczącą, agencje doradztwa personalnego. W tego typu rekrutacjach o tym, kto jest klientem agencji i o posadę w jakiej konkretnie firmie będziesz się starał dowiesz się tak naprawdę dopiero na spotkaniu. Druga istotna sprawa – dokładnie ustalenie miejsca i daty spotkania. Najlepiej zapisz sobie wszystkie uzyskane informacje, byś później  nie miał problemów z dotarcie do firmy. Jeżeli osoba telefonująca nie poprosi Cię o przyniesienie dodatkowych dokumentów sam o to zapytaj.

2) Jesteś umówiony na spotkanie. Teraz masz czas na przygotowania. Postaraj się wrócić pamięcią do ogłoszenia na które odpowiedziałeś, przypomnij sobie jego treść, zakres obowiązków i wymagania stawiane kandydatom. Pomoże Ci to przygotować się do udzielania odpowiedzi na ewentualne pytania. W następnej kolejności spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Zapoznaj się z jej profilem, strukturą. Bez względu na to, jakiego działu dotyczy oferta pracy – dobrze jest zabłysnąć wiedzą o całej organizacji

3) Poświęć tez chwile na zastawienie się nad sobą i tym, co chciałbyś na rozmowie powiedzieć. Zanotuj sobie ważne daty i wydarzenia. Być może będzie okazja pochwalić się osiągnięciami na studiach albo interesującymi wynikami w poprzednim miejscu pracy? Nie umniejszaj też roli prac dorywczych i tymczasowych. Nawet krótkie, wakacyjne wyjazdy w charakterze Au Pair, prace przy zbieraniu owoców, rozdawanie ulotek czy praca jako kelnerka mają znaczenie. Każde zajęcie świadczy o Twoje przedsiębiorczości i z pewnością będzie przemawiało na Twoja korzyść.


4) Pamiętaj, że osoba, z którą będziesz rozmawiał kompletnie Ciebie nie zna. Jej pierwsze wrażenie i pierwsze opinie na Twój temat powstaną na podstawie Twojego wyglądu. Dlatego ważny jest ubiór. Wybierz strój elegancki, ale zarazem schludny. Okażesz w ten sposób szacunek osobie która Ciebie zaprosiła. Panowie powinni pamiętać o marynarce.

5) Na spotkanie wybierz się odpowiednio wcześnie. Nie chodzi o to, by stać pod drzwiami godzinę za wcześnie, a po prostu o to, by uniknąć niemiłych incydentów w związku z korkiem na mieście, spóźnionym autobusem, czy problemem z faktycznym znalezieniem siedziby firmy. Może dobrym pomysłem byłoby upewnienie się dzień czy dwa dni wcześniej czy wiesz, gdzie firmy szukać i ile czasu zajmie Tobie dotarcie na miejsce?

6) Do pokoju wejdź odważnie, pewnym krokiem. Z pewnością zrobi to dużo lepsze wrażenie niż nieśmiałe pukanie i stwarzanie już na samym początku wrażenia osoby mało pewnej siebie, wręcz przestraszonej.

7) Na pytania odpowiadaj szczerze. Nie ma sensu kłamać. Doświadczony konsultant bez problemu wychwyci Twoje „małe naciąganie” zadając kolejne, bardziej i mniej powiązane ze sobą pytania. Staraj się być konkretny i rzeczowy. Nie lej wody, skup się na tym, o co zostałeś zapytany. Nie bój się pytań z pozoru „dziwnych”. Zainteresowanie osoby rekrutującej Twoim znakiem zodiaku czy stosunkiem do np. polskiego kina ma na celu obserwacje Twojej reakcji. Sama odpowiedz nie ma tu zasadniczego znaczenia.

8) Bądź tez przygotowany na zadania do wykonania. Jeżeli na przykład oferta pracy wymaga znajomości języka angielskiego prawdopodobnie zostaniesz poproszony o chwilę konwersacji w tym języku bądź o rozwiązanie krótkiego testu gramatycznego.

9) Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie. Im więcej cech dialogu przyjmie cało spotkanie tym pewniej będziesz się czuł, autentyczniej i naturalniej się zaprezentujesz. Nie bój się zatem zadawania pytań. Pod koniec rozmowy (o ile osoba rekrutująca nie wyjaśniła Ci pewnych kwestii wcześniej) zapytaj o zakres obowiązków na danym stanowisku, o standardy, godziny pracy, możliwości rozwoju.

10) Na zakończenie zapytaj kiedy możesz spodziewać się kontaktu ze strony firmy, czy przewidziane są kolejne etapy rekrutacji i jak ewentualnie mógłbyś się do nich przygotować:)


opracowała:
Magdalena Modzelewska
Kierownik ds. Rekrutacji i Szkoleń
D2D – Doradztwo Personalne s.c.
www.d2d.com.pl